Otvorená výzva: Efektívna integrácia vojnových utečencov z Ukrajiny na trh práce v Košickom kraji
Spolupracujeme s obyvateľmi Ukrajiny
Mesto Košice v spolupráci s neziskovou organizáciou Creative Industry Košice vyhlasuje v rámci inovačných programov projektu Košice 2.0 otvorenú výzvu na zapojenie sa do hackathonu.
Hlavným partnerom podujatia je spoločnosť Profesia, ktorá prevádzkuje najnavštevovanejší pracovný portál na Slovensku.
Challenge: Efektívna integrácia vojnových utečencov z Ukrajiny na trh práce v Košickom kraji
Cieľ hackathonu: Vyvinúť digitálny nástroj, ktorý zefektívni integráciu prichádzajúcich obyvateľov Ukrajiny na slovenskom trhu práce s dôrazom na regionálny trh práce v Košiciach.
Riešenie by malo uchopiť problém párovania pracovných ponúk slovenských inštitúcií a firiem s pracovnou kapacitou nových obyvateľov.
Obyvatelia Ukrajiny si budú prácu hľadať často v provizórnych podmienkach. Na kontakt s budúcim zamestnávateľom by im mal stačiť mobilný telefón. Máme historickú príležitosť slovenský pracovný trh posunúť do 21. storočia. Viac informácií k súčasnému stavu nájdete v priloženej štúdii.
Dizajn vášho riešenia digitálneho nástroja môže byť komplexný alebo sa môže zamerať na jednu z nasledujúcich podoblastí, ktoré boli identifikované ako kľúčové:
- Vysoko-kvalifikované pracovné pozície vo verejnom alebo komerčnom sektore.
Z Ukrajiny k nám prichádza veľa ľudí, ktorí museli zo dňa na deň opustiť svoju kariéru v štátnych inštitúciách, na školách, v nemocniciach, vo vede, v administratíve všetkých odvetví. Tu sa platforma musí sústrediť na kombináciu dosiahnutého vzdelania a aktuálnej praxe kandidátov, ktoré prepojí s existujúcimi príležitosťami alebo firmami otvorenými rozšíreniu svojich kapacít.
- Pracovné pozície v priemyselnej výrobe, verejných a komerčných službách.
Na otvorenom trhu existuje riziko zneužitia situácie formou neférovej ceny práce alebo neprijateľných pracovných podmienok napr. brigád. Kandidáti s nižšou kvalifikáciou by mali dostať rovnako spoľahlivý a bezpečný servis ako všetci ostatní. Špeciálne sa to týka pracovných pozícií obsadzovaných ženami, ktoré na Slovensko pricestovali iba so svojimi deťmi.
- Možnosti zakladania a otvárania súkromného podnikania, integrácia do hospodárskeho života krajiny nezávislou formou.
Bude sa týkať ľudí s praxou v remeslách, obchode, možno v umení. Nové firmy však na začiatok potrebujú investície.
Podmienky registrácie
Prihlásiť sa môžu:
- Tímy (preferované)
- Jednotlivci
Jednotlivcov sa následne počas podujatia budeme snažiť začleniť do konkrétnych tímov. Odporúčaný maximálny počet členov jedného tímu je 6 osôb. Účasť na podujatí je bezplatná.
Ak sa na hackathon registruje tím, pri registrácii menuje jednu osobu – zástupcu, ktorá v mene tímu vyplní registračný formulár a bude ho počas celého podujatia aj zastupovať. Táto osoba je povinná uviesť v registračnom formulári mená všetkých členov tímu.
Pridaj sa, ak si z týchto oblastí:
- Programátori
- Developeri
- UX/UI dizajnéri
- Dátoví analytici
- Ekonómovia
- Sociológovia
- Kreatívci
Hodnotenia a kritériá
Riešenia bude hodnotiť porota vybraná na základe ich profesionálnych skúseností. Projekty sa budú hodnotiť podľa nasledujúcich kritérií a na základe uváženia poroty:
- 40% potenciálny dopad riešenia (počet ľudí, ktorým dokáže pomôcť)
- 30% komplexnosť a technologická implementácia (odzrkadľuje, akým spôsobom tím aplikoval navrhnuté riešenie a hodnotí komplexnosť nápadu – jeho realizovateľnosť, implementovateľnosť a udržateľnosť)
- 30% kvalita a relevancia riešenia (relevantnosť v kontexte výzvy a objem práce vykonanej počas hackathonu)
Tím, ktorý získa najvyššie celkové skóre na základe platných kritérií pre hodnotenie, sa stane víťazom a získa prize pool 5 000 Eur.
Hack for Help bude prebiehať 24 hodín od 18.00 hod. v piatok do 18.00 hod. v sobotu. Nasledovať budú prezentácie a vyhlásenie víťazov.
Podujatie sa riadi aktuálnymi protipandemickými opatreniami.
Kontakt