Víťazom akceleračného programu Challenger Ideator je tím, ktorý môže pomôcť Košiciam získať viac ako 1 000 000 € v horizonte 1 roka


[Akceleračný program]

30. mája sa v Kasárňach / Kulturparku konalo finále – záverečné podujatie akceleračného programu Challenger Ideator za účasti odbornej poroty, súťažných tímov a širokej verejnosti.

Podujatie, ktoré slávnostne otvoril Martin Mudrák, splnomocnenec pre inovácie a hospodársky rozvoj mesta Košice, bolo vyvrcholením tromesačnej intenzívnej práce 10-tich súťažných tímov, ktoré boli zložené zo študentov i ľudí z praxe.

Počas finále mal každý z tímov 3 minúty na záverečnú prezentáciu svojho projektu a súťažili o hlavnú cenu Acceleration Progress Award spojenú s finančnou výhrou vo výške 10 000 € od mesta Košice. Hlavnými kritériami výberu víťaza boli: relevantnosť, prezentácia riešenia počas finále, inovatívnosť a potenciálny prínos pre mesto. Porota brala tiež ohľad na to, ako jednotlivé tímy počas programu napredovali.

WeAreTeam, víťaz hlavnej ceny Acceleration Progress Award

Víťazom hlavnej ceny sa stal tím – WeAreTeam – Laura Murínová, Patrik Kraviar, Marek Kováč z Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, ktorí navrhli riešenie, ako mestu Košice v horizonte 1 roka získať viac ako 1 000 000 €. Riešenie prepája kataster s mestom Košice a umožňuje dohľadanie nepriznaných daní z nehnuteľnosti. Nápad, ktorý je realizovateľný vo všetkých mestách, rieši problém, ktorý dlhodobo existuje a po úspešnom zrealizovaní môže mestu priniesť peniaze, ktoré môže využiť na ďalší rozvoj.

Sme veľmi radi, že sme, spolu s partnermi CIKE, IT Valley a Východné pobrežie, mohli v Košiciach zorganizovať tri ročníky tohto programu a urýchliť rast 30-tich slovenských a zahraničných inovatívnych projektov, ktoré zlepšujú kvalitu života v meste.

Eva Šimeková, Associate Partner CIVITTA

Okrem hlavnej ceny sa súťažilo aj o cenu publika, tzv. People’s Choice Award, na základe hlasovania prítomých hostí. Rovnako i túto cenu a sympatie publika získal tím – WeAreTeam.

Ďalšie riešenia, spomedzi mnohých zaujímavých, ponúkol napríklad tím AINGELS, zložený zo študentov fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE – Roman Hudák, Katarína Istonova, Ján Šverha, Martin Katona a Maryna Tsvietaieva. Vyvíjali projekt inovatívneho parkoviska so solárnymi panelmi poskytujúce ochranu pred nepriaznivým počasím s nabíjacími stanicami pre elektromobily, zelenými plochami a systémom zhromažďovania dažďovej vody na kontinuálne zavlažovanie zelene a ochladzovanie okolia. Tím Atlantis – Ján Hrabovský, Marek Petrinec a Ján Majoroš, zamestnanci Siemens Healthineers, mali nápad na využitie integrovaného IoT systému s termovíznymi senzormi na optimalizáciu verejného osvetlenia.

“Ďakujem, že organizujete takýto program, kde máme možnosť aj s vašou pomocou rozvíjať nápady, ktoré môžu zmeniť fungovanie sveta,” uvádza jeden z účastníkov.