Užite si súčasné umenie na Bielej noci a staňte sa súčasťou prieskumu


[CXI, Umelecká intervencia]

Biela noc je kultúrny festival, ktorý širokej verejnosti prináša do ulíc mesta súčasné umenie a media art. Umožňuje spoznávať viaceré umelecké žánre, najmä vizuálne umenie a umelecké performance. Spoločným médiom diel je svetlo, prostredníctvom ktorého umelci konfrontujú publikum s aktuálnym spoločenským obsahom. 

Svoju prvú Bielu noc zažili Košice v roku 2010. Inšpiráciu z Paríža priviezla Zuzana Pacáková a jej tím vďaka podpore projektu Európske hlavné mesto kultúry. Odvtedy každoročne vyvoláva veľký záujem verejnosti vďaka odvahe tvorcov pustiť sa aj to technicky náročných diel. 

Informácie o tohtoročných umeleckých dielach a sprievodných podujatiach košickej Bielej noci nájdete na web stránke festivalu.

Mapujeme kultúrne publikum a zbierame dáta

Jednou z ústredných myšlienok projektu Košice 2.0 je, že sa mesto môže prostredníctvom rozvoja kreatívneho odvetvia stať lepším miestom pre život. Kvalitnejším, ako si dnes dokážeme predstaviť. Kľúčom k tomu by mala byť cieľavedomá práca s kolektívnym poznaním, napríklad aj formou interakcie umenia a jeho publika. 

Počas aktuálneho ročníka Bielej noci realizuje výskumný tím CXI medzi návštevníkmi dva prieskumy. Prvý, ktorý prebieha online, sa zameriava na identifikovanie aktuálnych návštevníkov Bielej noci a ich názorov na festival. Dáva Košičanom možnosť ohodnotiť súčasný formát podujatia vo verejnom priestore. Zapojte sa aj vy vyplnením krátkeho dotazníka. Urobiť tak môžete do 24. októbra 2021

Okrem toho prebieha terénny prieskum priamo v Kasárňach/Kulturparku. Cieľom je odhaliť vnímanie existenčnej hrozby klimatickej krízy v životoch Košičanov. Naši anketári budú pri vybraných umeleckých dielach (Boris Vitázek / Climate Stripes, Øuroboros a Waxworm / Radovan Dranga & Alex Zelina) zisťovať, ako k nim preniká znázornený obsah a čo v nich vyvoláva. 

V umeleckej inštalácii Climate Stripes sa môžete presvedčiť, ako podľa klimatických modelov súvisí narastajúca teplota v Košiciach s produkciou oxidu uhličitého. Tú má na svedomí moderná civilizácia posledného storočia. 

Terénny prieskum bude realizovaný pri spomínaných umeleckých dielach, ktoré budú v dostupné tri nasledujúce víkendy (8.–10., 15.–17. a 22.–24. októbra) vždy v čase od 18:00 do 22:00. Vstup do priestorov Kasární/Kulturpark bude v tom čase len pre plne zaočkovaných návštevníkov.

Staňte sa súčasťou prieskumu online alebo priamo na mieste! Zároveň vás pozývame užiť si súčasné umenie v uliciach Košíc.