Otvorenie výstavy projektu POMA

  • Mestský Park, Košice - Digitálny kiosk pri Hudobnom Altánku
  • 5. apríl 2023
  • 18:00

V rámci grantového programu Inovuj ty! vás pozývame na otvorenie výstavy projektu POMA.

Projekt POMA ako platforma pre mediálne umenie premení nevyužívaný digitálny info kiosk v Mestskom parku v Košiciach na site specific digitálne dielo špeciálne určené pre dané miesto. Digitálny info kiosk tentokrát neponesie informačnú funkciu, zmenou obsahu svojho pôvodného využitia interpretuje mediálnu intervenciu vo verejnom priestore a sprostredkuje súčasné mediálne umenie širokej verejnosti.

Umelci pracujú s témami klimatickej zmeny, environmentálneho dopadu, dátových tokov, iluzívnosti, multiverza, antropocénu, vizuálnych mestských štruktúr s využitím site specific objektov. Pohrávajú sa s divákovou percepciou v limitoch obrazových médií.


Otvorenie výstavy:

5. 4. 2023 o 18:00

Miesto výstavy:

Mestský Park, Košice – Digitálny kiosk pri Hudobnom Altánku

Trvanie výstavy:

5. 4. 2023 – august 2023

Ďalšie informácie nájdeš v evente na Facebooku.


Vystavujúci umelci

Gábor Kitzinger (HU) je videoumelec a člen maďarského vizuálneho štúdia Glowing Bulbs. S vjingom začal začiatkom roku 2000 a v roku 2006 sa pripojil k Glowing Bulbs; spoločne navrhli niekoľko veľkých projekčných video mappingov a uskutočnili početné vj performance a živé vizuály po celom svete. Pre svoje sólové videoarty, hudobné videá a zvukovo reaktívne A/V show vytvára abstraktné a farebné 3D animácie a často sa objavuje aj na výstavách so svojimi štýlovo podobnými sochami a maľbami.

Nano vjs (SK) je vizuálny media artový kolektív založený v roku 2010 Beátou Kolbašovskou a Jakubom Pišekom v Košiciach. Špecializujú sa na video mapping, AV inštalácie, živý vizuál, VJing, interaktívne inštalácie a multimediálne performance.  Ich diela sú prezentované v galériách a na medzinárodných festivaloch doma aj v zahraničí. Spolupracujú s hudobníkmi, nezávislými divadlami, súčasnými tanečníkmi aj performermi. Tvorivou a experimentálnou umeleckou produkciou s interdisciplinárnym prístupom vytvárajú site-specific projekty, priamo šité na mieru.

Boris Vaitovič (SK) sa vo svojej výtvarnej práci venuje relativizácii zaužívaných schém myslenia a ich vizuálnym reprezentáciám. Teoreticky sa zaoberá historickým prepojením vedy a umenia a presahom týchto tendencií do prítomnosti. Svoje práce realizuje v médiu maľby, grafiky, fotografie, umeniu nových médií a audiovizuálnych interaktívnych inštaláciách predovšetkým v segmente „Art & Science“. Dlhodobo prezentuje svoje diela v galériách a na mediálnych festivaloch doma aj v zahraničí. Pôsobí na Katedre výtvarných umení a intermédií na Fakulte umení, Technickej univerzity v Košiciach.


grafický vizuál: Jozef Tušan