Second Sun – otvorenie

  • Východoslovenská galéria, Alžbetina 22
  • 25. november 2022
  • 18:00

Nikola Ivanov (CZ) a Pau Saiz Soler (ES) počas dvojmesačnej mediaartovej rezidencie, ktorú organozovalo Creative Industry Košice v spolupráci s KAIR Košice Artist in Residence vytvorili multimediálnu inštaláciu Second Sun. Svoje spoločné dielo uvedú v rámci Art & Tech Days na otvorení výstavy 25. novembra o 18:00 vo Východoslovenskej galérii.

Second Sun

Na obežnú dráhu bol vypustený satelit s obrovským zrkadlom, ktorého účelom je osvetľovať nočné Košice pomocou odrazu slnečných lúčov. Tým je nočná tma úplne zničená a vzniká trvalý deň.
Za ambicióznym plánom stojí miestny vedec a podnikateľ, ktorý v revolučnom projekte vidí možnosť energetickej úspory, ekologickej zodpovednost, alei i príležitosť pritiahnutia pozornosti celého sveta. Projekt vyvolal záujem miestneho starostu, ktorý vyhlásil lokálne referendum. To skončilo podporou. Tesnou. Zďaleka nie všetci súhlasili. Najhlasnejším odporcom je ekologická aktivistka, ktorá projekt kritizuje kvôli narušeniu biologických rytmov zvierat, ľudí a vzniku ďalších neblahých efektov. Spoločne so skupinou aktivistov vytvorila občiansku iniciatívu, ktorá sa snaží osvetľovaniu Košíc z vesmíru zabrániť. Objavili sa aj prípady ochorení spôsobené permanentným vystavovaním sa na slnečnom svetle. Ide tak o revolučnú inováciu šetriacu peniaze a prírodu alebo megalomanský nezmysel, ktorý prináša popri vysokých nákladoch aj negatívne dôsledky na zdravie? Spor pokračuje vo svetle tzv. druhého Slnka.

Viac informácií o festivale nájdeš na stránke Art & Tech Days.

Lístky na ostatné podujatia Art & Tech Days 2022 v predaji:
Opening Act: bit.ly/opening_act
Konferencia: bit.ly/atdays_conference

Podujatie sa koná v spolupráci s projektom Košice 2.0, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia.