Víťazným riešením vo výzve 15-minútového mesta sa stala aplikácia na digitalizáciu úradov


[Hackathony]

City Hacks: 15 minútové mesto

Košice 2.0 v spolupráci s Hack Košice priniesol svoj posledný hackathon zo série City Hacks, tentokrát zameraný na koncept 15-minútového mesta.

Počas 1. a 2. apríla sa v košickej Kunsthalle na 24-hodinovom evente stretli dve stovky mladých ľudí a medzi nimi aj dva tímy, ktoré uspeli v našej výzve. Cieľom výzvy bolo umožniť mladým inovátorom vytvárať udržateľné a prepojené riešenia mestského života, ktoré podporujú koncept 15-minútového mesta.

„Najpohodovejší tím“ vytvoril Najlepšíprojekt a odniesol si cenu 3 000 €

Pohodovnú atmosféru celého podujatia vnímal aj víťazný tím Chillest team s riešením Najlepšíprojekt. Ako uviedol člen tímu Marek Meščan „meno Chillest team vychádza z nášho nastavenia a mindsetu počas eventu, ktorý bol skôr o tom, že sa ideme zlepšiť, učiť, zasúťažiť a užiť si, ako o tom, že ideme vyhrať.“

Podstatou výzvy, do ktorej sa zapojili, bolo ponúknuť občanovi potrebné služby do vzdialenosti maximálne 15 minút od jeho bývania. „My sme sa na túto výzvu pozreli inak. Preto sme prišli s nápadom a dizajnom mobilnej aplikácia pre digitalizáciu úradov mesta Košice, ktorú nazývame ,Pocket Office‘. Toto riešenie by vedelo zrýchliť a uľahčiť komunikáciu medzi úradom a občanom. Aplikácia by bola schopná zobrazovať občanovi dôležité termíny (ako napr. termín daňového priznania) a bolo by cez ňu možné uhrádzať rôzne platby,“ opísal víťazné riešenie Marek Meščan.

Za výhodou oproti ostatným tímom považuje hlavne kreativitu ich tímu a schopnosť adaptovať sa na vzájomné nápady a názory. V riešení sa rozhodli zamerať na konkrétnu časť výzvy 15-minútového mesta a neponúknuť len všeobecné riešenie. Cítili sme, že sa môžeme pohrať s predstavivosťou a byť kreatívni. Dôležitým faktorom je aj ambícia mesta Košice zjednotiť mestské úrady na spoločné miesto (v tomto prípade do aplikácie),“ dodáva Marek.

Chillest team na Hack Košice / © foto Hack Košice

Druhé víťazné riešenie prepojí komunity na okraji mesta

Tím Ligma, ktorý sa umiestnil na druhom mieste a odniesol si cenu 2 000 € pripravili v rámci výzvy Košice 2.0 mobilnú aplikáciu, ktorá vytvára podujatia s pomocou umelej inteligencie. „Ak si niekto nájde nové hobby a chce vyhľadať ľudí s rovnakým záujmom, naša aplikácia na základe vyzbieraných dát v lokalite vytvorí podujatie bez toho, aby ho musel niekto osobne organizovať, priblížil riešenie s názvom Sweet 15 Martin Novysedlák.“ Cieľom aplikácie je podľa tvorcov odstrániť bariéru medzi neznámymi ľuďmi a pomôcť komunitám, ktoré vznikajú aj na okraji mesta a kvôli svojím záujmom nemusia cestovať do centra mesta. Komunita sa tak môže rozrastať aj do šírky.

Podľa Martina mali ako tím výhodu v tom, že boli už zo začiatku zohratí a mali výbornú vzájomnú komunikáciu a efektívne rozdelené úlohy podľa svojich schopností. „Keďže všetci pôvodní členovia tímu študujeme v Košiciach, je to naše ,druhé rodné mesto‘. Veľmi sa nám Košice páčia v každej oblasti, či už architektúra, ľudia a to, čo mesto a okolie ponúka. V spojení s tým sme sa rozhodli pomôcť Košiciam s našimi schopnosťami s programovaním.“ Na hackathon sa prihlásili, aby získali nové skúsenosti a spoznali nových ľudí. „Sú to otvorené dvere príležitostiam a je na každom jednom z nás, či do nich vkročí,“ dodáva Martin Novysedlák.

Uspieť vo výzve sa im podľa Martina podarilo vďaka tomu, že dodali myšlienku a demonštráciu aplikácie. „Mladí ľudia radi skúšajú nové veci a myslíme si, že táto aplikácia im pomôže. My, samotní organizátori a porotcovia sme mladí ľudia. V perspektíve sme mali aj budúcnosť ešte mladších, ktorí toho skúšajú ešte viac a vytvorili sme priestor pre vznik nových komunít.“ Práve zameranie sa na jednoduchosť a mládež považuje Martin ako kľúčovú pre úspešnosť ich riešenia.

Tím Ligma na Hack Košice / © foto Hack Košice

Posledný hackathon v rámci série CityHacks opäť priniesol ďalšie podnetné riešenia, ktoré pomôžu zlepšiť služby pre obyvateľov Košíc.